How to be more sustainable in fashion

Dneska bych se chtěla malinko rozhovořit o udržitelné módě, krerá je v současné době velké téma. Hovoří se o ekologickém dopadu oděvního průmyslu na naší planetu, který chrlí jednu kolekci za druhou a využívá švadleny z rozvojových zemí, které pracují v otrockých podmínkách.

Jak ale my, koncoví zákazníci, můžeme celou věc ovlivnit? Radí se nakupovat v second handech a vintage storech, nebo u lokálních návrhárů. Ani jedna věc nějak není šálek mé kávy. Proto bych se chtěla podělit o svůj pohled na téma udržitelnosti a přinést pár typů pro inspiraci.

Nakupovat s rozmyslem

Pro mě je udržitelná móda je především o zodpovědném nakupování. Nejsem radikál, abych začala naráz bojkotovat všechny fast fashion řetězce. Místo toho se snažím nenakupovat tolik a hlavně s daleko větším rozmyslem, abych danou věc dostatečně využila a hned jí nevyhodila. Soustředím se na tříbení vlastního stylu, který je o mě a nepodléhá tolik trendům. Přestala jsem podléhat masáži insta mikro trendů, které za pár týdnů nebo měsíců zmizí. A také odmítám podléhat marketingové masáži v období slev. Už nekupuju nepadoucí šaty, za poloviční cenu jen proto, že se třeba jednou bude hodit ta krásně červená látka ze které jsou ušité, nebo metalické tílko jen za pět euro, které by se možná jednou mohlo hodit na party. Protože v 99% případů tu věc stejně nikdy neobléknu. A když náhodou ano, cítím se v ní tolik nesebevědomně, že jí zas rychle vrátím zpět do skříně, kde čeká na vyřažení a vyhození. 

Prostě o tom co koupit rozhoduji já, sama a s rozmyslem. Ne marketingové oddělení oděvního řetězce.

Zvýšit své standarty

Tento bod přímo souvisí s předchozím. Přestala jsem dělat kompromisy. Nakupuji méně věcí a jen ty, které jsou stoprocentní. Tedy pěkně sedí a sluší mi, jsou pohodlné, kvalitně ušité a z dobrého (nejlépe přírodního) materiálu. Prostě takové, po kterých vždycky ráda sáhnu do šatníku, které mi  zlepší den, protože se v nich cítím sebejistě a krásně. Je pravda, že je občas nutné, si za lepší kousek připlatit, ale v konečném důsledku se vyšší částka vyplatí, protože mám danou věc mnohem déle v šatníku a mnohem déle dělá radost. A nebo naopak, i věc koupená z fast fashion řetězce, kterou pravidelně nosím mnoho let, je mnohem ekologičtější, než drahý nepadnoucí kousek, který se záhy vyhodí. 

A hlavně, není krásnější pocit, než otevřít ráno skříň a nemoct si vybrat, protože všechny kousky jsou tak báječné, že je prostě chci nosit všechny najednou!

Znát svůj styl

Základním stavebním kamenem zodpovědného nakupování je především znát svůj styl. Když jsem objevila věci, které mi stylově sedí, snížil se počet špatných nákupů věcí, které třeba sedí a jsou kvalitní, ale brzy omrzí, protože to prostě nejsem já. A opět by se brzy vyřadily. 

Je mnoho návodů, jak si styl najít a určitě se takový článek objeví i zde. Ve zkratce: nejlepší je, projít pinterest a instagram a uložit si všechny obrázky outfitů, které se mi líbí a z opakujících se kousků si pak vyvodit vlastní styl. A nebo si na pomoc pozvat stylistku. Nebo si sestavit tzv. capsule wardrobe – šatník sestavený ze snadno mezi sebou kombinovatelných kousků (článek o té mé zde). A vytvořit si osobní uniformu – oblíbený outfit, ve kterém vypadáme skvěle a můžem si ho vzít pokaždé, když nevíme co na sebe.

Když víme co chceme, opět nakupujem lépe a vyřazujeme méně.

Hledat nové alternativy

Miluju hledat na instagramu nové značky a designéry. Nejenže věci jsou originální a pravděpodobně je nebude mít půlka města ale většinou jsou také mnohem kvalitnější a často i vyráběny lokálně. A jako bonus je k nim velmi často vytvořený zajímavý kontent o původu a výrobě, příběhu zakladatele a nebo třeba mnoho stylingové inspirace. 

Tyhle kousky pak beru jako originální klenoty své sbírky oblečení a zároveň hrozně ráda podpořím krásný projekt někoho, kdo dělá svět trošku krásnějším.

Sečteno podtrženo, pro mě, jako koncového spotřebitele, je udržitelná móda především o tom, že daný kousek šatníku miluju na sto procent, takže ho hned tak nevyřadím. Nosím ho stále dokola, prostě proto, že se v něm cítím jako nejlepší verze sebe sama. Zároveň je taky natolik kvalitní a nadčasový, že mi umožní ho dlouho nosit. 

A myslím, že v tom to celé je: nakupovat méně a s rozmyslem a nepodporovat tak nadměrnou nesmyslnou a neekologickou velkoprodukci oděvů. Dopřejme si radost z nákupů, ale neplýtvejme.

To je pro dnešek všechno, pokud mi napíšete, jak se na udržitelnou módu díváte vy a připíšete mi své tipy a postřehy, uděláte mi největší radost.

Mějte se krásně!

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?